• قیمت زنده بیت کوین
نرم افزارهای ماینینگ ارزان

مدت هاست نرم افزارها و وبسایت های گوناگون با عنوان استخراج ارزان قیمت بیت کوین و یا سایر کریپتو کارنسی ها منتشر شده و عموما در شبکه های مجازی مانند تلگرام توسط کاربران نا آگاه و یا شیادین معرفی و سینه به سینه اطلاع رسانی می شود. آیا به راستی میتوان بدون هزینه برای سیستم های استخراج، چیزی به دست آورد؟ آیا اسکم هستند یا خیر؟ راه تشخیص آن چیست؟ اصولا این سیستم ها برچه پایه و اساسی کار میکنند؟ بیت کوین و یا رمز ارزی که میدهند چگونه به دست خودشان رسیده است؟ چه خطراتی بر سر راه وجود دارد؟

در ابتدا باید شیوه های گوناگون استفاده شده در این کار را بررسی کرد چرا که چندین شیوه معیوب بوده و معدود شیوه هایی هستند که ایراد ساختاری ندارند. روش های به کار رفته عبارتند از :

1- فاست

2- سیستم تبلیغات کلیکی

3- سیستم های هرمی و شبه هرمی

4-  بد افزار

5- باج افزار

فاست

سایت های فاست عملا سایت های تبلیغاتی هستند. در این سایت ها تمامی صفحه تقریبا با تبلیغات پوشانده شده و تنها جز کوچکی از سایت برای سیستمی تعبیه می شود که تعامل با کاربر داشته باشد. نمونه ی این تعامل میتواند استفاده ی ساده از capcha باشد. عموما در این سایت ها هر کاربر میتواند در زمانی معین (مثلا هر یک ساعت یک بار) به صفحه ی مربوطه مراجعه کرده و کپچا را وریفای میکند تا در نهایت هر بار که این کار انجام میشود چندین ساتوشی از یک رمز ارز را به دست آورد. به چنین روش استخراجی اصطلاحا "استخراج قطره ای" گفته می شود. روش کار این سایت ها در پشت پرده از این قرار است : این سایت ها از سرویس های تبلیغاتی از پیش برنامه ریزی شده استفاده میکنند. این سرویس ها بر پایه ی تعداد بازدید از یک سایت، و یا تعداد کلیک شدن بر روی هر تبلیغ مبلغی را به سایت پرداخت میکنند. واضح است که در سایت فاست، سرویسی که بر مبنای تعداد کلیک بر روی تبلیغات پول پرداخت میکن چندان کاربرد ندارد پس برنامه نویس سایت به سراغ سرویس های تبلیغاتی میرود که بر مبنای تعداد بازدید در هر ساعت مبلغی را به سایت پرداخت می کنند. شما به عنوان کاربر در واقع هر بار که صفحه را ریفرش میکنید تا کپچا را وارد کنید، برای سایت درآمد زایی می نمایید. پس درآمد اصلی این سایت ها به دلار خواهد بود و خود سایت مبلغی ناچیز از این درآمد را صرف خرید یک رمز ارز کرده و بصورت قطره ای به شما پرداخت میکند. در واقع، اگر از سمت مدیریت سایت به ماجرا نگاه کنید، یک چنین سایتی میتواند در ماه تا سقف درآمد 40 یا 50 هزار دلار بالا رود و کل بیت کوینی که به کاربران پرداخت خواهد کرد در حدود 10 تا 15 هزار دلار خواهد بود.

سیستم تبلیغات کلیکی

این یک سیستم بسیار قدیمی برای بیگاری کشیدن از افراد کم توان جامعه جهت انجام فعالیت های اقتصادی بوده است که امروز روزگار تنها ارز پایه را از به عنوان مثال تومان یا دلار به یک رمز ارز تغییر داده است. در این روش، به کاربر یک لینک جهت بازدید سایتی خاص داده می شود و این کاربر تنها وقتی درآمدی کسب خواهد کرد که این لینک را پخش کند و کاربر دیگری در اینترنت بر روی آن لینک کلیک نموده و وارد سایت شود. واضح است که میزان فعالیتی که این فرد جهت تبلیغات خواهد نمود هرگز با میزان کلیک های انجام شده متناسب نخواهد بود و در خوش بینانه ترین حالت، تنها ده درصد بینندگان لینک بر روی آن کلیک خواهند کرد در واقع شغلی با راندمان ده درصدی !

سیستم ههای هرمی و شبه هرمی

با وجودی که رمز ارز ها به خودی خود به هیچ عنوان هرمی نبوده و شامل بازی های آن مجموعه نمی شوند، اما مانند هر پول رایج دیگری، میتوانند برای مقاصد عده ای سود جو، در سیستم های هرمی استفاده شوند. در این سیستم ها، درآمد کاربر منوط به معرفی "تعداد مشخصی" کاربر دیگر است که در آن سیستم ثبت نام کرده و "فعال" باشند. به عبارت دیگر، شما به عنوان کاربر این سیستم ممکن است ده کاربر دیگر را به سیستم وارد کنید ولی تنها یک کاربر موفق به فعالیتی نسبتا مناسب شود و شرط این سیستم ها حداقل داشتن دو کاربر فعال است. در این شرایط، با وجودی که ده کاربر را معرفی کرده اید، هنوز هم درآمدی نخواهید داشت. دقت بفرمایید که حتی بعضی از سایت های اکسچنج تغییر شکل یافته ی این ماجرا را به عنوان سیستم های ریفرال استفاده میکنند به این مضمون که شما "میتوانید" لینک ریفرال به افراد بدهید تا در سایت با آن ریفرال ثبت نام کنند. اما ثبت نام تنها کافی نیست و شرط دیگری وجود دارد که کاربران ثبت نام کرده می بایست مقدار مشخصی در بالانس خود داشته و شرط سوم، فعالانه به معامله بپردازند، در شرایطی که (شرط چهارم) میزان معاملات این افراد از میزان مشخصی بیشتر شد، از کارمزدی که به سایت پرداخت میکنند مبلغ ناچیزی به شما پرداخت خواهد شد. عملا وقتی به عمق این سیستم های هرمی و شبه هرمی فکر می کنید، میزان فعالیتی که شما برای تبلیغ آنان باید به کار گیرید، میزان فعالیتی که برای پیگیری "زیر مجموعه ها" باید انجام شود، چنان زیاد است که به صرفه نخواهد بود.

بد افزار

بد افزار ها عموما به این شکل فعالیت می کنند که در ظاهر ماجرا هر مدل نرم افزار که شما فکر آن را بکنید در اختیار شما قرار میدهند اما؛ همزمان با نصب این نرم افزارها، بر روی سیستم شما نرم افزار ماینینگ برای رمز ارزها نصب شده و به یک والت خاص (توسعه دهنده ی بد افزار) متصل خواهد شد. شما به خیال خود از یک آنتی ویروس قفل شکسته و یا کرک شده، از یک بازی و یا یک نرم افزار به ظاهر بسیار بی خطر استفاده کرده اید اما منابع سیستم شما برای سودجویی فرد دیگری به کار گرفته شده و سیستم شما مشغول ماین می شود. پیگیری و کشف اینکه آیا سیستم شما مشغول چنین گرفتاری ای هست یا خیر چندان مشکل نیست، به سادگی با نگاه کردن به میزان پروسس سی پی یو و کارت گرافیک، و ردیابی نرم افزارهایی که بیشترین تعامل با نتوورک را دارند میتواند دریافت که آیا این مشکل بر روی سیستم شما وجود دارد یا خیر. اما چنانچه چنین مشکلی وجود داشت، پاکسازی سیستم کمی مشکل است چرا که عمدتا آنتی ویروس ها این بد افزارها را به عنوان ویروس شناسایی نمیکنند. جالب اینجاست که بسیاری از این بد افزارها به شکل نرم افزارهای ماینینگ ارزان به کاربران معرفی میشود. در واقع جز بسیار بسیار ناچیزی از آنچه ماین شده است بصورت قطره ای وارد والت کاربران شده و کاربر به خیال خود، میزان درگیری سخت افزار را در راستای همین میزان قطره ای توجیه می کند.

باج افزار

سیستم کاری این مدل به این شکل است که نرم افزاری نوشته می شود که در تاریخ و زمانی خاص، کلیه ی اطلاعات موجود بر روی هارد را رمزنگاری می نماید. در نهایت روزی میرسد که کاربر از چنین بلایی خبر دار می شود. از این کاربران میزانی رمز ارز درخواست می شود تا روش رمز گشایی اطلاعات در اختیارشان قرار گیرد. کاربران به دو دسته تقسیم خواهند شد، عده ای از کاربران که اطلاعات حیاتی بر روی سیستم خود ندارند به سادگی هارد را فرمت نموده و سیستم عامل تمیزی نصب میکنند ولو به قیمت از دست رفتن اطلاعاتی مانند عکس های شخصی. اما کاربرانی که در شرکت های تجاری فعالیت میکنند و یا به هر دلیل اطلاعات مهمی در سیستم عامل خود دارند، به ناچار باج را پرداخت کرده و اطلاعات خود را بازیابی می کنند. نکته ی جالب اینکه، روند رمز نگاری فعالیت بسیار زیادی بر روی هارد به همراه خواهد داشت. درست است که باج افزار ممکن است به هر شکل و عنوان مهندسی اجتماعی و نرم افزاری شده باشد، اما در این دسته، نرم افزارهایی که ادعا میکنند بصورت قطره ای به شما رمز ارز میدهند کم نیست.

 

در نهایت این سئوال پیش می آید که آیا اصولا میتوان از روشهایی مانند فاست درآمدی کسب کرد؟

جواب ساده است. بله. از فاست میشود درآمد کسب کرد اما چقدر؟ به یاد داشته باشید شما باید ساعتی یک بار یک کپچا را وارد کنید. روزی 10 ساعت این کار تکرار شود. اگر همین تمرکز و انرژی را بر روی فروش چیزی مانند دمپایی پلاستیکی بگذارید درآمد حاصل بیشتر از چیزی خواهد بود که از سایت فاست به دست شما میرسد. همین گفتار شامل سیستم های هرمی و شبه هرمی می شود، فارغ از مشکلات عرفی و قانونی و مذهبی موجود برای سیستم های هرمی، مدیریت زمان و انرژی در کسب درآمد چیزی است که تنها یک ابله آن را نادیده خواهد گرفت.

علیرضا خداکرمی 15 شهریور، 1397 بدون دیدگاه مقاله های عمومی

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه

آموزش تحلیل تکنیکال، کریپتوکارنسی و بلاکچین

در سایت تریدرست ثبت نام کنید

ثبت نام