• قیمت زنده بیت کوین
تحلیل مارکت بیتکوین به دلار

تحلیل مارکت بیت کوین به دلار 6 سپتامبر 2018، 15 شهریور 1397؛ تکلیف بیتکوین در هفته های آتی چیست؟ آیا ممکن است مجددا رقم 20 هزار دلار را ببینیم؟ چرا صحبت از ارقامی مانند 5000 دلار و 3000 دلار می شود؟ وضعیت مارکت در لحظه ی حاضر برای تریدرهای گوناگون چگونه است؟

 

مطابق نرمال هر تحلیل تکنیکال دیگر، میبایست از بازه ای مانند هفتگی آغاز کنیم اما قبل از تحلیل، بخصوص در مورد بیت کوین، باید از خود پرسید، کدام سایت یا اکسچنج را مبنا قرار دهیم؟

به چندین دلیل از این پس مبنای تحلیل خود را سایت bitmex قرار داده ام :

1- این سایت کانترکت های فیوچرز را ارائه میدهد و عملا در تمام دنیا مارکت های فیوچرز برای کنترل قیمت استفاده شده اند بنابراین میتوان متصور بود که برای کنترل قیمت بیت کوین هر اتفاقی قرار باشد رخ دهد، ابتدا در این سایت ها و بروکرها رخ میدهد.

2- فرمول محاسبه ی قیمت بیت کوین در بیتمکس در چندین روز قبل تغییر یافت و اتوماتیک اختلاف قیمت موجود در سایت های شاخص و مرجع قدیمی در این فرمول لحاظ شده است بنابراین با نگاه کردن به این قیمت در واقع به نوعی میانگین کلی بازار بیت کوین به دلار را مشاهده می کنید.

3- در طی یک ماه گذشته با رصد قیمت سایت هایی مانند بیت فینکس و پولونیکس و بایننس، به سادگی میتوان مشاهده کرد که ابتدا قیمت در بیتمکس حرکت خود را آغاز میکند و بین چند ثانیه تا یک دقیقه دیرتر سایر سایت های اکسچنج همجهت با آن حرکت خود را انجام می دهند.

بسیار خوب. در تصویر بالا، نمودار هفتگی بیت کوین در حالت غیر لگاریتمی را مشاهده میکنید. بزرگترین و شاخص ترین چیز در لحظه ی حاضر، قرار داشتن قیمت بر روی (POC (Point Of Control در والیوم پروفایل است. این را به یاد داشته باشید تا مجددا در همین نوشتار به آن برگردیم.

بسیاری از دوستان بررسی خط روند در حالت غیر لگاریتمی را صحیح نمیدانند که تا حدودی نیز حق با این افراد است؛ اما از آنجا که بر روی نمودار لگاریتمی صحبت زیادی خواهیم داشت، اجازه دهید فعلا خط روند را بر روی حالت غیر لگاریتمی رسم کنیم. همانگونه که مشاهده میکنید در روزهای سه هفته ی گذشته تا خط روند نزولی حرکتی داشتیم اما در برخورد با خط روند نزولی، در طی 24 ساعت گذشته بسیار قوی به سمت خط POC برگشت کردیم. حال اجازه دهید در حالت لگاریتمی این چارت را بیشتر بررسی کنیم.

همانطور که مشاهده میکنید، اگر خط روند درست ترسیم شده باشد، در غالب مواقع میان فرمت لگاریتمی و غیر لگاریتمی تغییر فاحشی رخ نمیدهد اما در اینجا چندین و چند چیز خود را نمایان می کند :

1- مابین خط روند و خط POC یک مثلث ریزشی در حال شکل گیری است. این یکی از دلایلی است که بسیاری از آماتورهای دوره دیده، انتظار "نابودی" بیت کوین و یا ریزش های بسیار شدید تا محدوده ی قیمت 3000 دلار را دارند چرا که اگر چشمی قاعده ی مثلث را دنبال کنید و تارگت این مثلث ریزشی را انتخاب کنید تقریبا در محدوده ی 3500 دلار خواهد بود. در مورد دلایل عدم صحت این تحلیل و گفتار در ادامه خواهیم گفت اما نکته ی دوم موجود در چارت بالا ارجحیت دارد.

2- در قبل از این مثلث تشکیل شده، حرکتی پارابولیک و صعودی داشتیم. مگر بنا نیست یک حرکت پارابولیک صعودی و در ادامه ی آن تشکیل مثلث با هر شکل و فرم را یک پرچم در نظر بگیریم؟ اینجاست که دسته ی دوم آماتورهای دوره دیده خطای دوم را خواهند داشت. اگر بطور چشمی و یا ذهنی بخواهیم برای این پرچم تارگت محاسبه کنیم باید حومه ی 50 هزار دلار را در نظر بگیریم. در تصاویر ذیل بهتر متوجه این دو اشتباه خواهید شد.

اشتباه اول

اشتباه دوم

 حال چرا هر دوی این تصاویر غلط است؟ آماتورهای دوره دیده فراموش میکنند که محاسبات به کار گرفته شده برای نمایش فرمت لگاریتمی بسیار متفاوت از حالت نرمال چارت قیمتی است و چنین روشی برای تخمین تارگت قیمت کاملا تارگتی غلط را ارائه خواهد داد. اجازه دهید از ابزار خود تریدینگ ویو استفاده کنیم.

در تصویر فوق فلش سمت چپ در قاعده ی مثلث ترسیم شده، از گزینه ی clone استفاده کرده ایم و یک کپی از آن را به دست آورده ایم، سپس فلش دوم را از بدنه گرفته و جابجا کرده ایم تا در محل مناسب برای تقاطع مثلث قرار گیرد و طول فلش اتوماتیک توسط محاسبات لگاریتمی تغییر کرده. تارگت قیمت؟ 742 دلار ! در ذیل خواهیم گفت که چرا این تارگت هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

در این تصویر، مجددا با همان روش فوق یک کپی از فلش سمت چپ تهیه شده و برای ادامه ی روند پرچم بکار رفته، اما محاسبات لگاریتمی تارگتی در محدوده ی 13800 را ارائه خواهد کرد. این عدد را بخاطر بسپارید تا بعدها به آن رجوع کنیم. بسیار خوب. اما صحبت های مرتبط با 5200 و 4500 تا 4800 از کجا نشات میگیرد؟ یکبار هم تکلیف این را روشن کنیم. برای دیدن دلیل آن، نمیتوان از چارت بیتمکس استفاده کرد و تنها سایتی که بیشترین تاریخچه از بیت کوین را نشان میدهد کارایی خواهد داشت که متعلق به سایت بیت فینکس است.

چنانچه در این چارت مشاهده می فرمایید، در فرمت لگاریتمی، یک رایزینگ وج داریم که همواره نشان از شکست قیمت در آینده خواهد بود، اما معمولا رایزینگ وج بعد از بار سوم برخورد به سقف قیمت به سمت پایین میشکند. چنانکه در این چارت مشاهده میکنید، یکی از مووینگ اوریج ها ( 100) به عنوان اولین حمایت در محدوده ی 5250 دلار قرار دارد و کف وج تقریبا در محدوده 4500 دلار. به همین دلیل صحبت از این محدوده ی قیمت میشود که از نظر تکنیکال کاملا قابل قبول است. اما روی دیگر سکه این است که اگر بنا باشد این وج را اعتبار دهیم، میبایست تارگت قیمت بین 69 تا 81 هزار دلار در اواخر 2019 تا نزدیک ژانویه ی 2020 را هم بپذیریم و بعد از آن هم روندی نزولی و شدید برای بیت کوین تا محدوده ی 1000 الی 2000 دلار را به جان خریدار باشیم (تصویر زیر)

اینکه آیا این اتفاق خواهد افتاد یا خیر، تنها زمان به ما نشان خواهد داد! در واقع برای اعتبار بخشی به این وج و تارگت سوم قیمت 80 هزار، ابتدا باید منتظر قیمت 5200 تا 4500 دلار باشیم، چنانچه آن رقم حادث شد، حمایت شد، و بازار به سمت بالا برگشت؛ تنها آن زمان است که میتوان انتظار قیمت 80 هزار را در بازه یک تا دو ساله داشت.

اما، تا اینجای کار بررسی بلند مدت بیت کوین بود، اولین و مهم ترین سوال این است که آیا رنج قیمت 6400 فعلی میتواند حمایت لازم را به عمل آورد؟ قبل از پاسخ به این سوال باید نکته ای را یاد آور شد، چنانچه به نمودار غیر لگاریتمی و هفتگی در مارکت فینکس کنیم، POC دیگر به هیچ عنوان در محل قبلی خود قرار نمیگیرد که این قابل پیشبینی بود. چرا که تنها در طی یک سال قیمتی معادل 20 هزار را دیدیم اما طی چندین سال گذشته در رنج زیر 3000 دلار و حتی 1200 دلار نوسان داشتیم (تصویر زیر)

بسیار خوب. کمی دید خود را به بازه های پایینتر معطوف کنیم و به چارت مرجع از سایت بیتمکس نگاه کنیم.

در بازه ی روزانه یک فیبو کانال رسم شده است. شاید در این بازه بی معنی به نظر برسد اما چنانچه به بازه های پایینتر مراجعه شود آن کانال کاملا معنی دار خواهد بود. نکته ای که وجود دارد اینکه؛ به تارگت 1.61 در زیر کانال برخورد کرده ایم و سریعا به POC بازگشت داشته ایم.

در بازه ی ساعتی اما بیت کوین ساز دیگری میزند. یکی از پترن های کمتر شناخته شده چیزی است که در تصویر فوق مشخص شده است، یک ریزش، سپس یک نوسان عرضی، ریزش دوم، نوسان عرضی دوم و در نهایت ریزش نهایی. این در واقع یک مدل از شکل گیری reload pattern است. کف موج قبلیِ قیمت در محدوده ی 5900 بوده و در صورت شکل گیری و کامل شدن این پترن، زون 5800 تا 5900 به راحتی دردسترس بیت کوین خواهد بود. در صورتی که این پترن کامل شود، انتظار خواهیم داشت که بعد از دیدن کف قیمت، ابتدا یا یک نوسان عرضی داشته باشیم و یا نوسانی رخ دهد که کفِ قیمت بعد از اتمام نوسان کمی بالاتر از کفِ قبل از نوسان یعنی همین 5800 تا 5900 که در آینده وجود دارد باشد. حال این سوال مطرح می شود که اصولا میتوان منتظر تکمیل این پترن بود؟ پاسخ دیگر در چارت های دقیقه ای نیست بلکه اکنون وقت نگاه کردن به اسیلاتورها و نتایج آن است. برای خلاصه تر شدن کل چارت ها رد یک تصویر قرار خواهد گرفت.

در تصویر فوق، استثنا برای اولین بار بازه های بالاتر را سمت چپ قرار داده ام و بازه های کوچکتر در سمت راست. از بالا و از سمت چپ : 15 دقیقه، 30 دقیقه، 90 دقیقه، 270 دقیقه. پایین از چپ : هفتگی، سه روزه، روزانه، و یک ساعته. نکات این نمودارها به شرح زیر است :

1- در بازه ی هفتگی از دومین برخورد به زون 5900 تا 6000 تا امروز، او بی وی که به نوعی بیانگر والیوم است نوسان داشته ولی از شدت روند ریزش آن در طی این نوسان کاسته شده و این بار در برخورد به خط حمایت بر روی میانگین 9 کندله ی خود است و مجددا تا باند بولینگر خود ریزش نداشته.

2- در بازه ی هفتگی سی سی آی بطور مداوم و نوسانی بیانگر کم شدن قدرت فروشنده ها و در واقع وجود خریداران بزرگ و مخفی در نمودار است.

3- در بازه ی هفتگی استوکستیک در حال اتمام cycle low بوده و با وجود برخورد به خط حمایت 6000 تقاطعی بین کا و دی رخ نداده و در زون خنثی قرار دارد.

4- در بازه ی سه روزه او بی وی بیانگر روندی صعودی است که تایید کننده ی اسیلاتور متقارن خود در بازه ی هفتگی است. در طی هفته های اخیر والیوم مناسبتری نسبت به قبل به بیت کوین ورود کرده اما هنوز به حد کافی برای شکست سیر نزولی والیوم نبوده است.

5- در بازه ی سه روزه سی سی آی واضح تر واگرایی در کف را نشان میدهد و بطور متناوب از قدرت فروشنده ها کاسته شده.

6- استوکستیک در حال نزول از قله به کف است و در نتیجه احتمال ادامه ی روند ریزش در طی یک تا سه روز آینده وجود دارد.

7- در بازه ی روزانهه استوکستیک همچنان نزولی بوده و تازه به زیر زون خنثی وارد شده اما هنوز تاییدی برای اتمام کف این ریزش نداده است.

8- در بازه ی روزانه نکته ی بسیار قابل توجه عدم عبور او بی وی از میانگین خود در طی این روند ریزش بوده که دلگرم کننده است.

9- در بازه ی ساعتی، والیوم روند عرضی داشته و تنها به میانگین خود ریتریس نموده پس برای جلوگیری از شکل گیری پترن اشاره شده و شکست به سمت بالا تایید از سمت والیوم وجود ندارد.

10- استوکستیک از زون خنثی به سمت کف در حال حرکت بوده اما هیچ تاییدی مبنی بر پایان و شکل گیری کف در بازه ی ساعتی وجود ندارد.

پس تا اینجای کار برای نوسان گیرهای سوئینگ، احتمال ادامه ی پترن ریلود و رفتن تا کف قیمت 5800 الی 5900 وجود دارد. حال به بازه های دقیقه ای برای تریدرهای روزانه و نوسانگیرهایی بپردازیم که به نویز این بازار علاقه دارند.

1- در بازه ی 15 دقیقه برای ساعت ها در رنج عرضی حرکت کردیم که البته میتوانستیم این را در چارت ساعتی مشاهده کنیم.

2- در بازه ی 15 دقیقه والیوم عرضی حرکت کرده و احتمالا با یک بازار به شدت choppy روبرو هستیم.

3- استوکستیک از قله در حال نزول است اما در بازار choppy به هیچ عنوان معیار مناسبی نخواهد بود.

4- در بازه ی 30 دقیقه کمی شیفت سی سی آی به نفع خریداران مشاهده میشود و این بیانگر حرکت اسمارت مانی در جهت خرید است. اما به یاد داشته باشید، اسمارت مانی در خرید خود به هیچ عنوان مانع ادامه ی روند ریزشی نمیشود !

5- استوکستیک در حال عبور به سمت قله است اما با توجه به رنج حرکت نمودن قیمت این را میتوان دقیقا به نفع ادامه ی روند ریزش گرفت چرا که با وجود رسیدن به قله در استوکستیک قیمت حرکت متناسبی ندارد.

6- در بازه ی 90 دقیقه بزرگترین شاخص، عدم عبور مومنتوم از میانگین خود است، این حالت بیشتر از همه در زمان ریتریس به ادامه ی روند رخ میدهد!

7- در بازه ی 90 دقیقه استوکستیک از قله در حال نزول است. با توجه به ریزشی بودن روند در این بازه و مقاومت بسیار شدیدی که در پشت EMA15 در بازه های مختلف داشتیم، میتوان گفت این بازه دیکتاتور بازار بوده و برای تریدرهای روزانه میتواند به سادگی سیگنال شورت صادر کند.

8- در بازه ی 270 دقیقه مشاهده میکنیم که سی سی آی با وجود صعود هنوز بیانگر قدرت فروشندگان در بازار است.

9- در بازه ی 270 دقیقه مومنتوم تنها به باند پایین بولینگر خود رجوع کرده و حتی از آن جدا نشده است.

10- در بازه ی 270 دقیقه استوکستیک با وجود جدا شدن از کف قبل از رسیدن به زون خنثی در حال تقاطع K و D میباشد که بنیانگذار استفاده از این اسیلاتور خود همین موضوع را یک سیگنال برای شورت گرفتن میداند!

 

با توجه به جمیع مطالب بالا، اجازه دهید به یک جمع بندی از مقاله برسیم.

اولا، کف قیمت بیت کوین در محدوده ی 5200 تا 4500 هنوز که هنوزه مطرح است. همچنین اولین زون حمایت در دسترس و قابل تکیه در محدوده ی 5800 تا 6000 خواهد بود. همچنین احتمال ادامه ی ریزش قیمت تا همین زون 5800 الی 6000 بسیار زیادتر از احتمال برگشت شارپ قیمت از همین عدد فعلی است.

دوما، در آینده ی چندین ماهه از بیت کوین میتوان انتظار قیمت 12 الی 13 هزار دلار را داشت و نه بیشتر.

سوما، چنانچه قیمت تا زون 5200 الی 4500 رجوع کرده و حمایت لازم انجام شود، چنانچه در چندین ماه آینده بعد از برخورد به مقاومت 12 الی 13 هزار دلار و ریتریس قیمت دیگر محدوده ی 6500 الی 7000 دلار به پایین شکسته نشود، تنها بعد از محقق شدن همه ی این شرایط؛ میتوان امید به رنج قیمت 69 الی 81 هزار دلار در طی یک سال و نیم تا دو سال را برای بیت کوین داشت.

 

در پایان، به یاد داشته باشید، یک تحلیل تکنیکال، توسط هر کس که انجام شود، اولا بیانگر دیدگاه و نظر شخصی وی از مارکت است؛ و ثانیا همواره درصدی ضریب خطا بطور پیش فرض برای هر تحلیلی وجود دارد.

علیرضا خداکرمی 16 شهریور، 1397 6 دیدگاه تحلیل بازار

دیدگاه ها

  • shayan
    shayan 18:21:21 ,15 شهریور، 1397

    عکس ها واضح نیست و امکان بزرگ نمایی ندارد اگر امکانش هست لینک تریدینگ ویو هم در کنار عکس ها قرار بدید.

    • علیرضا خداکرمی

      شایان جان این پست فعلا درست شد دستی تا بعدها یه فکری به حال اتوماتیک کردنش بکنیم. رو هر تصویری کلیک کنید بزرگ و واضحش میاد.

افزودن دیدگاه

آموزش تحلیل تکنیکال، کریپتوکارنسی و بلاکچین

در سایت تریدرست ثبت نام کنید

ثبت نام